dr Anna Wielicka-Regulska

Anna Wielicka-Regulska jest adiunktem na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i specjalizuje się w ekonomii behawioralnej. Jej praca koncentruje się na teorii wyboru i partycypacyjnym podejściu do tworzenia polityki, transformacji systemów żywnościowych.

EDUKACJA

  • Doktorat, nauki ekonomiczne, Uniwersytet Warszawski, 2008. Tematyka: teoria wyboru, teoria podejmowania decyzji.
  • Magisterium, Ekonomia, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, 2002. Tematyka: przewaga konkurencyjna

Anna Wielicka-Regulska is an Assistant Professor of Behavioral Economics at Poznań University of Life Sciences. Her work focuses on choice theory, participatory approach in policy making and a transformation of food systems.

EDUCATION

  • Ph.D., Economics, University of Warsaw, 2008. Concentrations: choice theory, decision theory
  • M.A., Economics, Poznan University of Economics and Business, 2002. Concentration: competitive advantage
Dziedzina, dyscyplina i specjalności naukowe: 
  • Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina: ekonomia i finanse.
  • Specjalności naukowe: zrównoważona konsumpcja, polityka publiczna.
Prowadzone przedmioty: 
  • Ekonomia eksperymentalna i behawioralna
  • Finanse behawioralne
  • Opracowanie i komercjalizacja nowych produktów spożywczych
Wybrane publikacje: 
  • Wielicka-Regulska, A. (Forthcoming). “Relation between consumer behaviour, attitudes and acceptance of public policy tools advancing sustainable food consumption” Folia Oeconomica Stetinensia.
  • Wiśniewska-Paluszak J., Koszela K., Lipińska I., Przezbórska-Skobiej L., Wielicka-Regulska A., Sadowski A., Grabowska-Chenczke O. (2020). Cooperation of agri-food clusters with universities: the case study for Poland – Conference Proceedings of 11th International Agricultural Symposium „AGROSYM 2020“ Jahorina, 8-11 October 2020.
Projekty badawcze: 
  • Multidyscyplinarne innowacje na rzecz zmian społecznych (COST Action)- badania w ramach tego projektu ewoluują wokół działalności różnych laboratoriów zajmujących się polityką w UE i krajach stowarzyszonych. Badamy ich potrzeby, ograniczenia, wyzwania i potencjał w zakresie rozwiązywania złożonych problemów społecznych (SDG). Jestem członkiem Grup Roboczych3 i Grup Roboczych1 współodpowiedzialnym za opracowanie badania skierowanego do laboratoriów. Współpracuję m.in. z Peterem Meisterem-Broekema (Uniwersytet Hanze), dr hab. Paweł Krzyworzeka (ALK), dr Nick Spencer (Northumbria University, Newcastle), prof. Serhat Birmaoğlu (Izmir Katip Celebi Universitesi).
  • EIT Food RIS Consumer Engagement Labs (http://timo.wz.uw.edu.pl/cel/) - projekt jest wspólną inicjatywą EIT Food, Uniwersytetu Warszawskiego (prof. Krzysztof Klincewicz, Magdalena Zatorska i zespołu) oraz krajowych konsorcjów interesariuszy z różnych krajów UE mającą na celu współtworzenie produktów i usług żywnościowych dla starszych konsumentów oraz wprowadzenie ich na rynek. Odpowiadam za polskie konsorcjum współpracując z dr inż. Elżbietą Goryńską-Goldmann, dr Michałem Gazdeckim i dr Moniką Wojcieszak-Zbierską.
  • Kto opiekuje się w Europie? (Akcja COST) - w tej akcji COST razem z Pauliną Wizą (doktorantką) badam różne systemy opieki społecznej w UE w celu ich sklasyfikowania w oparciu o rolę państwa, aktywność trzeciego sektora i sytuację ekonomiczną rodzin. Celem badań jest zrozumienie tendencji w świadczeniu pomocy społecznej w UE współcześnie i w ujęciu historycznym.
  • Zwiększanie zdolności uczelni do inicjowania i uczestniczenia w rozwoju klastrów na zasadach innowacyjności i zrównoważonego rozwoju (UniClaD) [609944-EPP-1-2019-1-LT-EPPKA2-CBHE-JP - projekt Erasmus +]- Jestem współodpowiedzialna za przygotowanie 3 sesji szkoleniowych na temat tworzenia i prowadzenia udanych inicjatyw klastrowych (skierowanych do krajów rozwijających się z Europy Wschodniej) oraz ram prawnych dla tworzenia klastrów przemysłowych. Analizujemy również złożone relacje pomiędzy uczelniami a klastrami przemysłowymi i interesariuszami publicznymi.
  • Laboratorium decyzji w PULS - jestem współtwórcą laboratorium wraz z dr Eweliną Marek-Andrzejewską, dr Elżbietą Goryńską-Goldmann, dr Michałem Gazdeckim i dr Moniką Wojcieszak-Zbierską. Laboratorium wyposażone jest w zestaw UX (150 Hz eyetracker zsynchronizowany z biosensorami) oraz EEG (Emotive Insight i Epoc). Używamy ich do śledzenia reakcji konsumentów na różne sygnały podczas ich podróży decyzyjnych, głównie w celu lepszych działań w obszarze rozwoju nowego produktu i lepszego zrozumienia procesu podejmowania decyzji przez konsumentów. Współpracuję również z Davidem Ascherem (Pontifícia Universidade Católica do Paraná (PUC-PR) i prof. Janem Polowczykiem w zakresie eksperymentalnych finansów behawioralnych.
  • Paradygmat ewolucji w naukach społecznych - jest to interdyscyplinarna grupa badawcza prowadzona przez prof. Jana Polowczyka (Uniwersytet Ekonomiczno- Biznesowy w Poznaniu). Inicjatywa ta obejmuje również cykl seminariów prowadzonych przez środowisko akademickie w Poznaniu. Jestem współtwórcą tej inicjatywy i szczęśliwym uczestnikiem tego ruchu. Łączy nas idea, że choć różne nauki społeczne w różny sposób tłumaczą rozwój (złożonych) systemów, to ewolucyjny paradygmat może stanowić uniwersalne ramy dla podwalin i powiązań między zróżnicowanymi naukami społecznymi, humanistycznymi, przyrodniczymi, artystycznymi i wieloma innymi. Seminarium jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematyką ewolucji, w tym dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów.
Funkcje i stanowiska: 
  • Przedstawiciel Polski w COST action "SHIINE"
  • Przedstawiciel Polski w COST action "Who cares in Europe?"