List Dziekana w sprawie organizacji zajęć w semestrze zimowym

Uwaga!

Studenci 3 semestru studiów I stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych)

Szanowni Państwo,

Studenci Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Rozpoczyna się nowy rok akademicki 2020/2021. Organizacja zajęć dydaktycznych, z uwagi na sytuację epidemiczną, będzie odbiegać od zwyczajowo przyjętych zasad. W związku z tym wymagać będzie od nas wszystkich – zarówno wykładowców, jak i studentów – szczególnego zaangażowania i wytrwałości.

Władze Uczelni i Wydziału podjęły działania zmierzające do przeprowadzenia procesu dydaktycznego w sposób maksymalnie bezpieczny i efektywny.  Co do zasady, obowiązują wszystkie rozwiązania przyjęte od połowy marca br. Bardzo proszę Państwa o zapoznanie się z zaleceniami zawartymi w instrukcjach Dziekana zamieszczonych na stronie internetowej WE (https://wes.up.poznan.pl/pl/covid-19/komunikaty_studenci ). Założenia dotyczące realizacji zajęć w semestrze zimowym w roku akademickim 2020/2021 zawiera Instrukcja Dziekana nr 9.  Poniżej przypominam najważniejsze wytyczne w tym zakresie.

1/ Kształcenie w 3 semestrze studiów I stopnia dla kierunków studiów prowadzonych na Wydziale będzie prowadzone w systemie hybrydowym. Oznacza to, że w formie kształcenia stacjonarnego prowadzone będą ćwiczenia z wybranych przedmiotów (wskazane w planie zajęć). Pozostałe ćwiczenia oraz wszystkie wykłady i seminaria będą realizowane w formie kształcenia zdalnego (na odległość). Ćwiczenia w formie tradycyjnej (czyli w siedzibie UPP) będą prowadzone przez 3 tygodnie, tj. w okresie od 11 do 29 stycznia 2021r.  Szczegółowe informacje na temat prowadzonych przedmiotów i terminów zajęć realizowanych w formie hybrydowej zostały przekazane w opracowanych semestralnych rozkładach zajęć, upublicznionych na stronie internetowej Wydziału - https://wes.up.poznan.pl/pl. Proszę śledzić ewentualne zmiany i korekty wprowadzane do w/w planów zajęć.

2/ Prowadzący zajęcia, na wybranych do pracy zdalnej platformach edukacyjnych (MS Teams, Zoom), utworzą zespoły lub prześlą Państwu (na maile roku/Starostom/przez WD) linki umożliwiające dołączenie do grup wykładowych, ćwiczeniowych i seminaryjnych.

3/ Podobnie jak w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020, Wykładowcy zostali zobowiązani do przygotowywania i sukcesywnego zamieszczania w Wirtualnym Dziekanacie materiałów dydaktycznych do prowadzonych zajęć. W WD zostanie zamieszczona informacja o zasadach nauczania zdalnego w ramach każdego przedmiotu (jako plik uzupełniający/poprzedzający pliki z treściami merytorycznymi).

4/ Zobowiązuję Państwa do zapoznawania się z przekazywanymi materiałami. Proszę zwrócić uwagę na sposób weryfikacji efektów uczenia się i ustalenia dotyczące zaliczenia poszczególnych przedmiotów przedstawione przez wykładowców (por. sylabusy przedmiotów).

5/ Przypominam przy okazji ważne zagadnienie prawne dotyczące przekazywanych Państwu materiałów dydaktycznych. Zarówno wykład uniwersytecki, jak i jego prezentacja, w rozumieniu prawa autorskiego, spełniają przesłanki uznania za utwór, a zatem podlegają ochronie i dla zgodnego z prawem z nich korzystania konieczne jest uzyskanie zezwolenia twórcy – autora wykładu i prezentacji.

Przekazywane przez Nauczycieli materiały mogą być zatem wykorzystywane przez Studentów wyłącznie na użytek osobisty – na potrzeby własne. Dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody Autora, np. poprzez umieszczenie prezentacji w Internecie w taki sposób, że byłaby ona dostępna dla nieograniczonej liczby osób nie mieści się w granicach dozwolonego użytku osobistego. Dlatego też takie działanie może skutkować naruszeniem praw autorskich i w konsekwencji sankcjami przewidzianymi przez prawo za ich naruszenie.

6/ Uczestnictwo w zdalnych zajęciach jest obowiązkowe (będzie na nich kontrolowana obecność). Zalecane jest pełne i aktywne uczestnictwo we wszystkich zajęciach online, co oznacza posiadanie przez Studentów włączonej kamery internetowej. Proszę o logowanie się imieniem i nazwiskiem co umożliwi weryfikację uczestnictwa w zajęciach.

7/ W sposób hybrydowy a więc zdalnie (w formie wideo-konferencji, mailowo i/lub telefonicznie) oraz stacjonarnie (w UPP) będą również realizowane konsultacje. Wykładowcy pozostają do Państwa dyspozycji w ustalonych godzinach konsultacji.

8/ Wszystkich Państwa proszę o śledzenie na bieżąco informacji dotyczących spraw studenckich i procesu dydaktycznego w okresie pandemii, publikowanych na stronach internetowych UPP, stronie Wydziału, w mediach społecznościowych, przekazywanych drogą mailową oraz przez WD.

Dziekan Wydziału Ekonomicznego UPP

Prof. dr hab. Walenty Poczta